Saturday, August 24, 2013

Návrat do Mahanga /Radka,Zuza,Gabi/Po týdenní dovolené jsme se v pondělí 19.8.2013 vrátili do Mahanga v sestavě Michal,Zuza,Gabi,Radka a Chris, jelikož Míša s Tomem v sobotu ráno odjeli do Dar es Salamu a v neděli odlétali zpět domů,do Čech. Je nám líto, že se Míša nechytla na náš špek a Tom to pozná možná doma. Jelikož jsme na ně udělali stejný vtípek jako na Chrise s jeho pyžamem, kdy jsme mu zašily obě nohavice. Sorry Tome :-).
Při cestě do Mahanga jsme se zastavili v centru Mbeya a poté na tržnici, kde jsme chtěli nakoupit oblek pro Abu,ale bohužel bez úspěchu.Při příjezdu na stanici nás nikdo neočekával,neboť všechny sestry byly na semináři. Tudíž jsme se nemohli dostat do pokoje, a tak jsme se vrhli do práce,kdy jsme ještě před obědem v sirotčinci zapojili osvětlení. Odpoledne Chris se Zuzi instaloval solární panel na střechu jídelny a Radka s Gabi začaly řádit u chlapců /Jamese,Jacoba a Emanuela (Siawezi)/ v pokoji. Jejich pokojem se linul neuvěřitelný zápach, neboť James s Jacobem i ve svém věku 10 let mají neustále problém s pomočováním.Vyzkoušelo se již několik metod,ale jelikož neznáme pravou příčinu problému, je težké tento problém odstranit. Nejprve jsme tedy vyházely matrace ven, a pak všechny jejich věci z regálu na jednu hromadu,kterou si chlapci museli postupně roztřídit a poskládat. Cílem našeho snažení je chlapce motivovat k pořádku v jejich pokojích a společné jídelně, kde není těžké potkat slepici na každém rohu. Po této asi dvouhodinové pracovní činnosti se navrátila z práce sestra Epifanie a předala nám klíče od našeho pokoje, takže jsme se mohly vyspat v našem oblíbeném pokojíku.
V úterý dopoledne jsme se opět vrátily k našim roztomilým dětičkám do školky. Daly jsme jim za úkol nakreslit chlapce, branku s balónem a daladala (minibus). Potom jsme se je snažily naučit novou říkanku Daddy finger. Před obědem jsme ještě stihly dostříhat síťky u oken v sirotčinci. Po obědě jsme se vrhly na úklid pokoje starších hošíků Abu, Ayubu a Benedicto (Maneno). Kluci jsou už starší a rozumnější, a proto to s nimi bylo jednodušší.
Ve středu po domluvě se sestrou Epifanií nás odpoledne  vzal Abu s sebou do Mahanga za sestrou Epifanií. Tím jsme měly možnost se podívat do místního domečku, kde bydlí head teacher. Společně jsme naluskali arašídy, které nám pak upražili. A na cestu domů nás obdařili ještě velkým sakem rýže. Po cestě zpátky jsme se ještě zastavili u ředitele školy v Mahangu. Mezitím se už setmělo, ale za to jsme mohly obdivovat krásný východ měsíce. Po cestě jsme byly ještě pozvány na páteční ochutnávku po domácku vyrobeného místního piva. Tak jsme tedy zvědavé.
Ve čtvrtek jsme se po školce vrhli na úklid skladu, kde jsme třídili věci na práci, věci od sester, věci od dobrovolníků a další. K večeru nás nemohlo už překvapit, když přijel Chris společně s pánem z Mbeyi a dovezli dlouho očekávané lavičky a stoly do kuchyně sirotčince.

 Jak se říká tady v Africe hakuna matata (no problem), jelikož dovezli pouze konstrukce.
Pátek byl ve znamení úklidu, pálení odpadků, vypalování pole a následného hašení. Jelikož nás africká strava pěkně prohání, a africké trubky na to nestačí, celá misijní stanice byla na nohou a řešila problém s naším záchodkem. Uvidíme jak dnešní večer skončí ...No comments:

Post a Comment